24 Nisan 2011 Pazar

IKIGAMI Üst düzeyde bir ütopya'ya merhaba demeye hazırlanın!
Bir korku imparatorluğunda hayata merhaba demeye hazırlanın. Japonya' da maddi açıdan sıkıntısı kalmayan, refah düzeyi en üst seviyeye çıkmış toplum, hayatlarını daha iyi yaşamak adına içlerinden bazı fertleri feda etmeye hazırlanıyor...
ikigami,ütopya Bu feda edilecek kişiler, hiçbir kişi, kurumca belirlenmiyor. 1000/1 şansı var okula başlayan her yeni çocuğun. Kollarına yapılan iğnelerin içinde bulunan madde, onlar 18 ila 25 yaşlarındayken damarda patlayarak kişinin ölümüne neden olacak. Bu kişilerin son 24 saatleri kaldığında bir belge ile Japonya'ya yaptıkları fedakarlık için bilgilendirilerek son saatlerinde ücretsiz yeme, içme , seyahat hakları tanınacaktır. İşte bu belgeyi kişilere servis etme görevi Ikigamilerin işi. 


Biz Shota Matsuda'nın başarıyla oynadığı  (Bildiğin sıfır duygu- ifadesiz bir surat- kabullenmiş bir sessiz çığlık)Fujimoto rolünde izleyeceğiz. Hikayemiz Fujimoto'nun teslimatını yaptığı ikigami lerin peşinde ilerliyor...
ikigamiJaponya'da ki intihar seviyelerinin yüksekliği, kendilerini eve kapatıp dünyadan uzaklaşmayı tercih eden tiplerin fazlalığı Japon hükumetini, insanların hayatın anlamını çözmeleri için bu yola sevk ediyor. Sonuç ise suç ve intihar oranlarında büyük ölçüde azalma! 


 Ütopik film üretimi fazla olmuyor sinema dünyasında. Ama çıkan işler o kadar yüksek çıtada ki ... İkigami de bu yolda çıtaları yükseltmeyi sürdürmeyi başarmış. Karanlık bir açılış yaptığı ilk sahnede aklıma hemen birkaç film geliverdi. Ama kendi kendimi susturup hemen filmin seyrine daldım. Sokak şarkıcılığından (-ki sokakta ki esas oğlan olan  sahnede anca bir solistin backgroundunu şişirir.-) sahnelere transfer olan çocuğun hikayesi güzeldi. (- açılıştaki ölüm sahnesi cidden sağlamdı-) Yön Levhası da sözleriyle anlamlı bir parçaydı. Hayatının  son dakikalarını arkadaşının adını anıp şarklı söyleyerek geçirmek nasıl bir duygu olsa gerek?   (Oturup ağlatır adamı)
ikigamiSatoshı  ve Sakura'nın da iç karartan hikayelerini duyacağız devamında. Küçük yaşta ailelerini kaybeden kardeşler yeniden bir araya gelirler. Sakura kız gözlerini de  bu kazada kaybetmiştir. Geriye kalan abisine sıkı sıkıya sarılmak istediği anda, Satoshi eline İkigami geçmesiyle yıkılır. Devamını izleyip görmelisiniz...
Politikacı kadın ve oğlunun hikayesi de ayrı bir olaydı. Sanki bütün bu ütopik olaylar bu ikilide ayrıca detaylı olarak yeniden ele alınmıştı. Çocuğunu bu aşıdan sakınmak için çırpınan bir annenin oğlunun ölümünü politikaya ve seçimlere alet etmesi sizde fazlasıyla nefret duygusu uyandıracak. Kuzulaştırılmış olarak önünüze serilen Japon toplumuna bakınca  kendimizden çok fazla uzak olmadığını göreceksiniz....
ikigami3
(Filmi izlememe vesile olan Sevgili arkadaşım grange77'e teşekkür ederim ^^)

5 yorum :

 1. Bu gece izliyorum hemen ^^

  YanıtlaSil
 2. Yorumunu sabırsızlıkla bekliyorum hala :)

  YanıtlaSil
 3. İzlememe vesile olduğun için teşekkür ederim. Son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden biriydi.Filmde iki konu işlenmiş ilki beni daha çok etkiledi şarkı sahnesi özellikle harikaydı.

  YanıtlaSil
 4. Yorumu çok beğendim. :)
  Böyle bir filmde duygulanmak pek iyi gelmiyor bünyeye ama konusu çok iyi işlenmiş. Tam George Orwell kitaplarından birinin konusu gibi. =)

  YanıtlaSil
 5. Duygulara hakim olamıyorsun, tepki verme gereği duyuyorsun... Garip olaylar silsilesi. Orwell'ın da dediği gibi. Hepimiz Eşitiz, ama bazılarımız daha da eşit (Malesef). Güzel yorumun için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Kazana Attığınız malzemelerle daha lezzetli iksirler ortaya çıkacak ^^
Nihahahaha Yorumunuzu Eksik Etmeyin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...