6 Ağustos 2015 Perşembe

70 Yıllık Acı: Hiroşima


Hiroşima kentine atom bombası atılmasının 70.yıldönümü hüzünle anıldı. Hiroşima Barış Parkı'nda yapılan törende Başbakan Şinzo Abe kimyasal silahların kullanılmaması için yaptıkları çabaların yeteri kadar değer görmemesine rağmen bu uğurda çalışmaya devam edeceklerini ve Dünya'yı bu silahlardan kurtarmak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyledi.

 Daha sonra ölenlerin anısına Motoyasu Nehri'ne fenerler bırakıldı. Daha mutlu bir dünya hayaliyle barışın simgesi güvercinlerin uçurulmasıyla tören sona erdi.

 Hiroşima ve Nagasaki kentlerin peş peşe atılan atom bombalarıyla yok olurken İkinci Dünya Savaşın sona erdi. Ancak atom bombası Hiroşima'da 140 bin kişinin ölümüne neden oldu. 6 Ağustos 1945'te  yapılan bu saldırı insanlık tarihinin en karanlık günlerinden biri olarak sonsuza kadar anılmaya devam edecek.


7 yorum :

 1. İlkokuldayken bir belgesel izlemiştik bunun hakkında. Nasıl üzüldüğümü hala hatırlarım. Onca insan, onca çocuk, onca gelecek... Hepsi saniyeler içinde kül olup gitmiş. Yazık deyip geçmesi bile zor. Kelimeler onca insan için kifayesiz kalıyor. Hadi o bombadan ölenler öldü. Peki ya geride kalanlar?
  O radyasyon kim bilir daha kaç canı yakacak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapılan töreni izlerken yaşanan acıyı bir kere daha gördüm. İnsanların tek dilekleri bundan sonra benzer olaylar yaşanmasındı. Ne bir kin ne nefret vardı. Ki ve nefretle acıyı tazelemekten başka br şey yapamayacaklarını anlayacak kadar ilerlemişler.

   Sil
 2. Dünyanın en etkili kısa hikayesini yazıyorum:
  Birisi hastahanede gözlerini açmış ve "ne oldu, neredeyim?" diye sormuş. Hemşire demiş: "1 hafta önce Hiroşima saldırısındaydınız. Merak etmeyin sadece dinlenmeniz gerekiyor. Şimdi nagasakidesiniz". Gerçek şu ki, Hiroşima'dan 1 hafta sonra Nagasaki saldırıya uğramış...(&)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acının ikinci adresidir Nagasaki. Hikaye etkili ancak tarih hatalı. Amerikalılar tarafından yapılan Nagasaki saldırısı Hiroşima'dan tam 3 gün sonra 9 Ağustos tarihinde oldu. Hiroşimaya yapılan saldırıdan 1,5 kat daha etkili olan Fat Man isimli atom bombasıyla yapıldı.

   Sil
  2. 3 gün ha? Vaay çok kötüüüüü:((((((

   Sil
  3. Savaşın yönünü değiştirmek için bir ülkeyi yok etme planı kısaca. Etkili ama insanlıkdışı

   Sil
  4. Gayet etkili...:(

   Sil

Kazana Attığınız malzemelerle daha lezzetli iksirler ortaya çıkacak ^^
Nihahahaha Yorumunuzu Eksik Etmeyin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...