24 Mart 2015 Salı

Çok Özel Bir Belgesel: Koreli Ayla

Belgesel: Koreli Ayla


Kore savaşında ormanda bulduğu kızı askeri birliğe getirerek 13 ay babalık yapan Süleyman Dilbirliği ve Ayla adını taktığı küçük kızın yeniden kavuşma hikâyesini anlatan bir belgesel; Koreli Ayla (Ayla, My Korean Daughter)

Belgesel: Koreli Ayla
60 yıl geçtikten sonra aklından çıkmayan kızına kavuşma hayali kuran Süleyman amca nihayet ona kavuşabileceği haberini umuyordu. Elindeki fotoğraflarla küçük kızın peşine düşen ekip sonunda Ayla’sına kavuşturuyor birbirini özleyen iki yüreği.

Kore Başkonsolosluğu'ndaki savaşın 60. yıl resepsiyonunda bir görevliye gidip yüreğindeki derdi paylaşınca mutlu sona bir adım daha yaklaşıyorlar.  

Kore’ye giden Türk askerlerinin kurduğu Ankara okulunda Türkçe öğrenen birkaç çocuğun arasında bulunan Ayla’nın bulunma hikâyesi şöyle:
Köylerden geçerek ilerleyen Süleyman Astsubay'ın birliği ormanlık alanda soğuktan donmak üzere olan yarı çıplak küçük bir kız çocuğuyla karşılaştı. Anne ve babası öldürülmüştü. Süleyman Astsubay 5 yaşındaki kızı aldı, bölüğe götürüp önce bir güzel temizleyip doyurdu. Yüzü ay gibi parladığı için de bölük "Ayla" ismini verdi küçük kıza. Ayla, kısa zamanda birliğin maskotu, askerlerin memleketlerinde bıraktıkları evlatları oldu.


Belgesel: Koreli Ayla
Buluşma anları, aynı dili konuşamasalar da yüreklerin bir olması durumu oldukça dramatik ve etkileyici. Ayla'nın gösterdiği saygı ve minnet sözlerle anlatılmayacak kadar yürekten.
,,5 yorum :

 1. çox maraqlı proqram imiş. Koreyalı qadın adını ayla olaraq xatırlayır bəs?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadın birçok şeyi unutmuş ama kendisini kurtaran askerleri hatırlıyor. İsimlerini ya da başka bir bilgi hatırlayamadığı, elinde bir fotoğraf ve benzer eşya olmadığı için adamı bulamıyor

   Sil
 2. Burayı daha önceden keşf etmeliydim

  YanıtlaSil
 3. Burayı daha önceden keşf etmeliydim

  YanıtlaSil

Kazana Attığınız malzemelerle daha lezzetli iksirler ortaya çıkacak ^^
Nihahahaha Yorumunuzu Eksik Etmeyin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...